Reportaža: Mednarodna razstava mačk

razstava-mack-2015Na mednarodni razstavi mačk, ki je v organizaciji Felinološkega društva Ljubljana potekala od 14. do 15. marca, so prevladovale predvsem maine coon in perzijske mačke. Slednje so v kategoriji odraslih mačk in kastratov zavzele najvišja mesta, v kategoriji mladičev pa je nagrado za najlepšo dobila siamska mucka Nazar. Veliko pozornosti je, kot edini svoje vrste, prejel tudi bengalski lepotec Supernatural. Navdušeni obiskovalci pa so poleg ogleda najlepših mačk lahko izbrali še igračko za svojo domačo mačko ali si kakšno priskrbeli kar na razstavi.

Najlepše muce so bile razglašene

Dopoldan se je odvijalo večurno ocenjevanje mačk po posameznih kategorijah, vzporedno pa je potekal tudi izbor najlepših muc za končno popoldansko tekmovanje in BIV – tekmovanje najlepših muc v posamezni barvi. Ob 16. uri se je pričelo tekmovanje za nazive BIS – najlepšo muco v posamezni kategoriji. Tekmovanje poteka po principu izločanja, tako so na koncu ostale le najlepše mačke te razstave. (((ZANAROCNIKE)))

Iz kategorije dolgodlakih in eksotskih mačk so bile tako med odraslimi kot med kastrati in mladiči zmagovalke perzijske mačke. Iz kategorije srednjedolgodlakih mačk je med odraslimi mačkami zmagala sveta birmanka, med kastrati sibirka, med mladiči pa norveška gozdna mačka. V tretji kategoriji kratkodlakih mačk sta med odraslimi in mladiči vodili britanki, med kastrati pa devon rex. V kategoriji siamskih in orientalskih mačk kastrati niso imeli predstavnice, med odraslimi in mladiči pa sta zmagali siamki. Med odraslimi vseh kategorij je pokal in naziv BOB 1 prejel perzijec Gic Roger Milla Dei Toltechi, lastnice Cinzie Trentin iz Italije. Med kastrati je prvo mesto tudi osvojil perzijec Tintarella Di Luna Di Marilu, lastnice Daniele Centra. Med mladiči pa je naziv BOB 1 v končnem seštevku odnesla siamka Nazar Von Imporio A, lastnice Iris Gruber iz Avstrije.

razstava-mack-bengalkaZakaj se tekmovalci udeležujejo razstav

Med najlepšimi se je na razstavi pokazal maček Eagleheart pasme ragdoll. Na razstavo je prišel s svojo vzrediteljico Paolo Gori iz Italije. Paola pravi, da lahko obisk mačje razstave otrokom in odraslim približa to vrsto živali, saj večina pozna le domače mačke. »Zame so razstave pomembne predvsem z vidika vzreje za tekme in morebitne nagrade, ki jih z muckom prejmeva,« pravi Paola. Vsak tekmovalec spremlja konkurenco in posluša nasvete sodnikov, ki jim pomagajo izboljšati nadaljnjo vzgojo. Gorijeva se je za vzrejo odločila, ker je vzljubila to pasmo mačk, ki v Italiji ni dobro poznana: »Za mojega prvega mačka danes skrbi prijateljica. Ko se postarajo jih namreč kastriramo, potem ostanejo doma in se samo še razvajajo v udobju doma.«

Dan, kot ga preživijo muce z razstave

Elena Bon se je razstave udeležila z muckom Nanuqom: »Zbudila sva se ob štirih zjutraj, saj so naju čakale tri ure vožnje. Ko sva prispela v Ljubljano, sva si izbrala svoj prostor na razstavi, kjer sva se očedila in si ogledala sotekmovalce.« Kmalu po zajtrku so se Nanukovi kletki približali radovedni pogledi obiskovalcev in bliskavice fotoaparatov, tako da se je počutil kot pravi model. Po kosilu sta si privoščila počitek in počakala na vrsto za ocenjevanje. Po razglasitvi rezultatov, ko je dvorano zapustil zadnji obiskovalec, pa sta se odpravila v hotel. Naslednje jutro se je zgodba ponovila in ob zaključku uspešne razstave sta se dobre volje vrnila domov. Robert Šušnjar, ki vzreja mačke pasme snowshoe – po naše snežka – pravi, da se njihovo jutro začne s čiščenjem oz. nego in hranjenjem muck: »Mucke negujemo dvakrat do trikrat dnevno. Za vikende se z njimi veliko ukvarjamo, ko nas čez teden ni doma, pa se igrajo med seboj, saj so super ekipa. Včasih se jim pridruži tudi naš šnavcer.«

Organizacija in vzdušje na razstavi

Dva dneva razstave sta tako za mucke kot za vzreditelje lahko zelo naporna, česar se zavedajo tudi organizatorji. Udeleženci mednarodnega tekmovanja so organizacijo pohvalili: »Navadno so moji mucki utrujeni in razdraženi, danes pa opažam, da so vsi precej sproščeni,« je povedala vzrediteljica Bon. Takšnih razstav se vsaj enkrat mesečno udeležita tudi Robert Šušnjar in Ines Tomašić: »To je edini način, da kvalitetno predstavimo svojo mačko. Poleg tega se družimo z ostalimi vzreditelji iz hrvaške regije.« Šušnjar je navdušen nad številom ljudi, ki je razstavo obiskalo: »V Ljubljani razstavljam že petič. Predvsem sem presenečen, da se v Sloveniji toliko ljudi spozna na vzrejo mačk, obiskovalci namreč postavljajo dobra vprašanja.«

»Razstavljanje mačk ni delo, ampak strast.«

»Neprestano opravljamo teste, preglede in obiskujemo veterinarje. Kar nekaj denarja nas stanejo tudi udeležbe na razstavah in kvalitetna hrana,« pravi Gorijeva. Vzreja mačk zahteva prosti čas, vikende in praznike, saj so zahtevni kot otroci, potrjujejo tudi ostali tekmovalci. Slovenca Franjo in Zlatka Kovačič vzrejata pasmo maine coon, za katero pravita, da je z njo manj dela, kljub temu, pa jima včasih povzročajo težave: »Češemo jih po potrebi, enkrat na teden do enkrat na tri tedne. Razen, če se uležejo v vodo in nato v mačje stranišče, potem se jim pa vozli delajo.« Vzrediteljica Nuša Schumet pri delu računa na pomoč moža: »Naša donska sfinga je bila izbrana s strani enega od sodnikov za najlepšo v skupini kratkodlakih mačk. Naprej gremo v skupino BIS, od tam pa v izbor najlepšega mladička na tekmovanju. To je mladiček moje vzreje in dokaz, da smo na pravi poti.«

Težava niso kletke, temveč prenašanje

Predsednica Felinološkega društva Celje in članica Zveze felinoloških društev Slovenije Tatjana Malgaj je bila ena izmed petih sodnikov mednarodne sestave, ki so podali svoje strokovne ocene o mačjih tekmovalkah. Ocenjevala je prvo kategorijo perzijskih in eksotskih mačk ter drugo kategorijo srednjedolgodlakih mačk. Med temi predstavnicami pasemskih mačk jih je vsak dan ocenila okoli 40: »Ocenila sem veliko lepih mačk različnih pasem. Kar nekaj mojih nominirank je prejelo naziv BIV – najlepše muce v svoji kategoriji.« Sprejemanje odločitev za ocene je težko delo, saj gre lahko tudi za izbor med različnimi pasmami. Pri tem morajo sodniki posamezno mačko primerjati s predpisanim standardom pasme. »Ne gre za stvar okusa, predpisano je vse, od repa do glave.«

Kletke za mačke ne predstavljajo stresa, saj so razstav vajene in večino časa prespijo. Edino kar lahko mačke na razstavi vznemirja je vonj drugih mačk: »Borba za teritorij in samice je odraslim mačkom zapisana v genih. Zato so kletke opremljene z zavesicami in blazinami.«

Mačji potep

Tokratna razstava je, razen enega mačjega potepa, minila mirno, pravi Malgajeva: »Maine coon mačke so velike in težke. Malo nespretnosti lastnice je maček hitro izkoristil in ji ušel. Organizatorji in razstavljavci so hitro zaprli vsa vrata ter pomagali pri prijetju.« Zaradi takšnih in podobnih situacij na razstavo ne sodijo plašne, agresivne, breje in bolne mačke. Smo pa vseeno opazili vsiljivca – v eni izmed kletk se je skrival kužek.

Več fotografij z razstave si lahko ogledate TUKAJ.

Nastja Cinzia Hrobat

Objavljeno v trinajsti številki revije Mucek